Sandalye Boyama

Ev, iş yeri, ofis dekorasyonlarının en önemli parçalarından biri sandalyelerdir. Bu sebepten ötürü mutfak ve yemek odasında, balkon ve bahçelerde kullanılan sandalyelerin boyasına ve görünüşüne dikkat etmek gerekir. Uzun yıllar boyunca kullanıma devam ettiğiniz sandalyelerde, kullanım şartlarına bağlı bir şekilde çeşitli problemler görülebilmektedir. Boyada eskime, aşınma ve paslanma gibi problemlerin önüne geçmek adına ise sandalyelerin belirli aralıklar ile boyanması gerekir. Sandalye boyama işlemleriyle uğraşmak istemezseniz, bunun için bir usta tutup bu işlemleri hallettirebilirsiniz.

Sandalye Boyarken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar Nelerdir?

Sandalye boyamadan önce, kullanmış olduğunuz sandalyelere uygun olan boya ve malzeme türü seçmelisiniz. Deri, plastik, metal, ahşap sandalyeler için kullanılan bütün boya ürünleri birbirinden bağımsız ve farklıdır. Bu yüzden boya uygulamasında satın almış olduğunuz boyaların, sandalyelerin malzemesiyle uyuşmama durumu halinde boya ne kadar tutmuş gibi görünse bile birkaç hafta içinde dökülmeye ve dekorasyona uğramaya başlar. Sandalye boyama işinin ustasıyla çalışıp sandalyelerin yeni görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sandalye Türlerine Göre Boyama Esnasında Hangi Malzemeler Seçilmelidir?

Plastik sandalyeler, boyaması en basit olan sandalye türlerinden biridir. Plastik sandalye boyamak için kullanılacak olan dış mekân boyalarının hazırlanması ve boyanması diğer boya türlerine nazaran oldukça kolaydır. Yalnızca dış mekânlarda değil, ayrıca iç mekânlarda da kullanılacak olan plastik sandalyelerde de aynı benzerlikte boyalar kullanılabilir.

 Plastik sandalye boyama öncesi mobilya ve sandalyelerin her biri iyi bir şekilde temizlenmelidir. Temizlenmemiş olan yüzeylere yapılan boya çalışmaları, boyaların istenilen tarzda uygulanamamasına sebep olur. Temizlik esnasında kullanılan sandalyelerin temizlik durumlarına göre yalnızca bulaşık sabunu gibi hafif kimyasallar tercih edilebilir. Ayrıca küf gibi problemlere karşı koruma sağlamak için amonyak içeren temizleyicileri tercih edebilirsiniz. Temizlik işlemlerini tamamladıktan hemen sonra mobilya yüzeylerini pamuklu havluyla kurulayıp tamamen kuruyabilmesi için havada bekletiniz.

 Sandalyelerinizi boyamaya başlamadan önce dikkat etmeniz gereken önemli bir hususta boy yapılacak olan alanın iyi seçilmesidir. Uçucu olan boyaların uzun süre boyunca solunması sağlığınıza ciddi zarlar verebileceği tehdidinden ötürü boya çalışmalarını olabildiğince açık havada yapın. Eğer bunu kapalı alanlarda yapmak zorundaysanız, mekânı sürekli olarak havalandırın. Plastik sandalye boyama esnasında etrafınızın kirlenmemesi adına sandalyelerin altına gazete veya örtü sermeyi tercih ediniz.

 Plastik sandalyeleri boyayabilmek için sprey boyaları tercih edebileceğiniz gibi ayrıca lateks boyaları da tercih edebilirsiniz. Sprey boyaların uygulaması diğer boyalara göre daha kolay olduğundan plastik malzemelerde genel olarak sprey boyalar kullanılır. Sprey boyaları tek kat olacak biçimde yüzeylere uyguladıktan hemen sonra kurumasını bekleyiniz ve gerekli olan bölgelere ikinci kat boyayı uygulayınız.

 Lateks boyalar genel olarak iç mekânlarda kullanılacak olan mobilyaların boyama çalışmalarında tercih edilir. Lateks boya uygulaması içinse ilk önce lateks astarla yüzeyleri boya için hazırlamanız gerekir. Bundan sonra lateks boyayı yüzeye uygulayınız ve kurumasını bekleyiniz.

Evlerinizde kullandığınız deri sandalyelerin belirli bölümlerinde çıkmayan keler ve renk bozulmaları var ise sandalye kılıflarını yenilemek ya da sandalyelerin yüzeylerini yeniden boyamanız gerekir. Deri sandalye boyama çalışmalarında boyanacak olan deri yüzeylere daha iyi tutunabilen boyaların kullanılması gerekir. Plastik ve ahşap yüzeylerde farklı boyalar tercih edilebilirken, deri yüzeylerde yalnızca akrilik boyalar tercih edilebilir. Kolay gibi görünse de birçok inceliği olan sandalye boyama çalışmaları için kaliteli ve temiz çalışabilecek ustalardan yardım alarak sandalyelerinizi yenileyebilirsiniz.

Sandalye Boyama” te bir düşünce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir