İdeal Masa Sandalye Yüksekliği Nasıl Olmalı?

İdeal Masa Sandalye Yüksekliği Nasıl Olmalı?

Standart masa ve sandalye yükseklikleri ülkelere ve şirketlere göre değişir, bu nedenle internetten mobilya satın almadan önce verilen boyutları kontrol etmek veya kendi ölçümlerinizi yapmak önemlidir. Ayrıca, alanınızın ölçümlerini almak ve tasarımınız için en iyi yemek masası yüksekliği ve boyutu hakkında önerilerde bulunmak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Masanızın ve sandalyenizin yüksekliğine uymak, misafirlerin kendilerini doğal hissetmeleri ve dirseklerini rahat hareket ettirmek için önemlidir. Aşağıda yemek, mutfak, oturma odası, ofis, banyo ve daha fazlası için genel standart masa ve sandalye yükseklikleri hakkında bilgiler yer almaktadır.

STANDART MASA YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Pek çok firma kendi ülkelerinde satılan ortalama masa ve sandalye yüksekliklerine uygun mobilya üretmesine rağmen, masa yüksekliği için kesin standart yoktur.

Her durumda, özellikle farklı tedarikçilerin masa ve sandalyelerini eşleştirmeye çalışıyorsanız, kendi ölçümlerinizi ve hesaplamalarınızı yapmak önemlidir. 

ilginizi çekebilir : Thonet Ahşap Sandalye Modelleri

STANDART KOLTUK YÜKSEKLİĞİ NEDİR?

Masa yüksekliğine benzer şekilde, sandalye yükseklikleri için kesin bir ölçü yoktur. Bunun için her koltuğun yüksekliği standardı yoktur. 

Rahat oturma için, geniş bir pay olarak 30,5 cm ile masa ile sandalye arasında en az 923–33 cm boşluk bırakmanız önerilir. 

Masa Yüksekliği Nasıl Ölçülür?

Standart masa yüksekliği ölçüleri zeminden masa üstüne kadar alınır. Kalın bir masanız varsa daha düşük bir sandalye yüksekliği düşünmeniz gerektiği anlamına gelir.

Sandalye Yüksekliği Nasıl Ölçülür?

Standart sandalye yükseklikleri, sandalye ayaklarından oturma yüzeyinin üstüne kadar ölçülür. Sandalye, ölçümlerinize arkalığı ve kol yüksekliğini dahil etmeyin. Kolçaklı sandalyeler seçiyorsanız, kol dayama yeri ile masanızın veya önlüğünüzün alt tarafı arasında yaklaşık 18 cm boşluk bırakın.

Standart Yemek Masası Yüksekliği

Standart yemek odası masası yüksekliği yerden masa üstü yüzeyine yaklaşık 71–76 cm kadardır.  Standart bir yemek masası yüksekliğini değiştirmek masa ne kadar hafif olursa olsun, doğal görünmeyebilir. Bu nedenle özel mobilyalar için ölçümlere karar verirken bu hususların dikkate alınması özellikle önemlidir.

Düşük Yemek Masası Yüksekliği

Salon tarzı veya alçak oturma tercih ederseniz 40 cm altındaki koltuk yükseklikleri ile yaklaşık 66 cm daha düşük bir yemek masası sığdırabilirsiniz.

Standart Mutfak Masa Yüksekliği, Adalar ve Bankolar

Mutfak masası yükseklikleri yemek masası yüksekliğiyle aynıdır. Bir mutfak adası veya tezgahı için oturmak istiyorsanız, daha uzun bir yükseklik düşünmelisiniz. Tezgah tablası yükseklikleri genellikle 86–99 cm olarak ayarlanır ve 91,5 cm standart bir boyuttur. 

Standart Konsol Masa Yüksekliği

Konsol masaları genellikle bir duvara veya bir kanepenin arkasına itilir, bu nedenle bu yönler standart konsol masa yüksekliğini etkiler. Genel olarak, bir konsol masası, kanepenin sırt yüksekliğinden daha uzun olmamalıdır.

İdeal masa ve sandalye ölçüleri yukarıda belirtilmiş olduğu gibidir. Eğer kaliteli bir masa sandalye takımına sahip olmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir